### PENNANT HISTORY Welcome to the Sunshine Coast Golf Zone Pennant History Page.

2016

2017

2018

2019

2019 Pennant Finals at Twin Waters Golf Club

Sunday 28th April

Noosa Springs NSP 0 - 3
JUNIORS
NOO Noosa 2
Noosa Springs NSP 4 - 3
MASTERS
MAR Maroochy River
Mt Coolum MTC 5 - 2
B GRADE
PER Peregian
Maroochy River TBC 3 - 4
A GRADE
TBC Noosa
Players of the Year:
Juniors - Jasmine Lena (Noosa Springs)
Masters - Rod Smith (Maroochy River)
B Grade - Lee Christie (Noosa)
A Grade - Rory Turner (Maroochy River)

SCGZ PENNANT HONOUR BOARDS

If you can help with any of the blank areas in the tables below, please get in contact.

A GRADE

YEAR CHAMPION Finalist
Minor Premiers Player of the Year
2020 NOOSA  Headland Headland  
2019 NOOSA Maroochy River Maroochy River Rory Turner (Maroochy River)
2018 HEADLAND Maroochy River Maroochy River Chris Wilson (Caloundra)
2017 MAROOCHY RIVER Mt Coolum Maroochy River Jake Crowther (Nambour)
2016 CALOUNDRA Maroochy River Maroochy River Mat Walkenhorst (Headland)
2015 MT COOLUM Headland Mt Coolum T.J. King (Mt Coolum)
2014 CALOUNDRA Headland Headland Adam Rydwanski (Headland)
2013 CALOUNDRA Horton Park Horton Park Jamie Rogers (Horton Park)
2012 HEADLAND Tewantin Noosa Tewantin Noosa Aaron Shaw (Headland)
2011 CALOUNDRA Tewantin Noosa Caloundra Justin Hagan (Horton Park)
2010 HORTON PARK 1 Caloundra Horton Park 1 Chris Wilson (Caloundra)
2009 CALOUNDRA Tewantin Noosa Caloundra Ben Thomson (Caloundra)
2008 MT COOLUM Caloundra    
2007 HORTON PARK Caloundra   David Grenfell (Horton Park)
2006 CALOUNDRA Horton Park    
2005 HORTON PARK Gympie    
2004 CALOUNDRA Gympie    
2003 HEADLAND Tewantin Noosa    
2002 HORTON PARK      
2001 HORTON PARK      
2000 HORTON PARK Headland   Charlie McGill (Horton Park)
1999 HEADLAND Horton Park    
1998 TEWANTIN NOOSA Horton Park    
1997   Horton Park    
1996 HORTON PARK      
         
1992 GYMPIE      
1991 HORTON PARK      
1990 GYMPIE      
1989 NAMBOUR      
1988        
1987        
1986 HORTON PARK      
1985 HORTON PARK      
1984 HEADLAND      
1983 HORTON PARK      
1982 TEWANTIN NOOSA Headland    
         
1978 HORTON PARK      
1977        
1976 HORTON PARK      
1975 HORTON PARK      
1974        
1973 NAMBOUR      
         
1968 HORTON PARK      

* Unofficial - Entry needs verification.

B GRADE

YEAR CHAMPION Finalist Minor Premiers Player of the Year Final's Venue
2020 MT COOLUM Noosa Mt Coolum & Peregian   Gympie
2019 MT COOLUM Peregian Mt Coolum Lee Christie (Noosa) Twin Waters
2018 NOOSA Noosa Springs Headland Michael Thomas (Headland) Cooroy
2017 HEADLAND Nambour Nambour Brendan Cassidy (Mt Coolum) Caloundra
2016 TIN CAN BAY Cooroy Tin Can Bay Gerry Lynch (Maroochy River)
*Kurt Tehliwec (Mt Coolum)*
Tin Can Bay
2015 MT COOLUM Headland Mt Coolum David Butler (Peregian Springs) Tewantin-Noosa
2014 PEREGIAN SPRINGS Headland Peregian Springs Chris Thomas (Headland) Peregian Springs
2013 NAMBOUR Mt Coolum Mt Coolum Peter Rogers (Nambour) Nambour
2012 MT COOLUM Headland Mt Coolum Grant Kimmorley (Mt Coolum) Mt Coolum
2011 NAMBOUR Caloundra Caloundra James Rocker (Nambour) Horton Park
2010 MT COOLUM Cooroy Cooroy Tim Major (Tin Can Bay) Headland
2009 TEWANTIN-NOOSA Mt Coolum Mt Coolum Duane Avenell (Mt Coolum) Gympie
2008 HORTON PARK Peregian Springs Horton Park James Rocker (Nambour) Caloundra
2007 TEWANTIN NOOSA Mt Coolum Mt Coolum Scott Mayes (Mt Coolum) Cooroy
2006 HEADLAND Mt Coolum Mt Coolum Mark Henricks (Headland) Tin Can Bay
2005 CALOUNDRA Nambour      
2004 NAMBOUR        
2003 HORTON PARK Headland      
2002 HORTON PARK        
2001 HORTON PARK Cooroy      
2000 HEADLAND        
1999 HEADLAND Cooroy      
1998 MT COOLUM* Headland      
1997 HEADLAND Gympie      
1996 HORTON PARK Headland      
1995 HORTON PARK        

* Unofficial - Entry needs verification.

JUNIORS (under 18)

YEAR WINNER Runner-up Minor Premiers Player of the Year
2020     Caloundra 1 & 2  
2019 Noosa 2 Noosa Springs Noosa Springs Jasmine Lena (Noosa Springs)
2018 MT COOLUM Maroochy River Mt Coolum Wilson Foster (Mt Coolum)
2017 NOOSA 2 Maroochy River 1 Noosa 2 Quinlan O'Donnell (Noosa 2)
2016 HEADLAND 2 Headland 1 Headland 1 Josh Holbrook (Headland 2)
2015 HORTON PARK Nambour Nambour Josh Taylor (Nambour)
2014 HEADLAND Mt Coolum Mt Coolum Lochie Coleborn (Mt Coolum)
2013 NAMBOUR Mt Coolum Nambour Jake Crowther (Nambour)
2012 CALOUNDRA Horton Park Caloundra Kodie Koski (Caloundra)
2011 CALOUNDRA Peregian Springs Peregian Springs Luke Parker (Peregian Springs)
2010 HORTON PARK Caloundra Horton Park Wade Stockill (HP) & Lucas Harris (HP)
2009 HORTON PARK Headland Horton Park Benoit Nougier (Headland)
2008 HORTON PARK     Matt Gill (Horton Park)
2007 HEADLAND Horton Park   Robbie Collins (Horton Park)
2006 HEADLAND      
2005 HEADLAND Mt Coolum    
2004 HEADLAND Horton Park    
2003 HEADLAND      
2002 HORTON PARK      
2001 GYMPIE      
2000 HEADLAND Horton Park    
1999 HEADLAND Nambour    
1998   Gympie    
1997 GYMPIE      
1996        
1995 MT COOLUM      
1994 MT COOLUM      
         
1977 HORTON PARK      

* Unofficial - Entry needs verification.

MASTERS / SENIORS (over 50)

YEAR WINNER Runner-up Minor Premiers Player of the Year
2020     Mt Coolum & Noosa  
2019 Noosa Springs Maroochy River Noosa Springs Rod Smith (Maroochy River)
2018 MT COOLUM Twin Waters Mt Coolum Steve Evans (Twin Waters)
2017 CALOUNDRA Maroochy River Caloundra John Gerrard (Maroochy River)
2016 CALOUNDRA Cooroy Cooroy Jeff Griffin (Caloundra)
2015 HEADLAND Peregian Springs Headland Marc Bright (Cooroy)
2014 HEADLAND Peregian Springs Headland Arthur Egan (Nambour)
2013 HEADLAND Horton Park Headland Brian Kesby (Headland)
2012 HEADLAND Mt Coolum Mt Coolum Ian Moore (Headland)
2011 PEREGIAN SPRINGS Horton Park Horton Park Keith "Cracka" Horne (Peregian Springs)
2010 HEADLAND Horton Park Horton Park Charlie McGill (Horton Park)
2009 HORTON PARK Caloundra Horton Park Kim Mackay (Horton Park)
2008 HEADLAND Horton Park   Alan Taylor (Horton Park)
2007 PEREGIAN SPRINGS Caloundra   Barry Degenhardt (Mt Coolum)
2006 HORTON PARK Gympie    
2005        
2004        
2003   Headland    
2002        
2001   Headland    
2000        

C GRADE

YEAR WINNER Runner-up
1999 HEADLAND Mt Coolum
1998 GYMPIE  
1997    
1996    
1995 HORTON PARK  
1994    
1993 HORTON PARK  

RESERVE 1

YEAR WINNER Runner-up
1992 HORTON PARK  
1991 GYMPIE  
1990    
1989 GYMPIE  

* Unofficial - Entry needs verification.

RESERVE 2

YEAR WINNER Runner-up
1990 MT COOLUM  
1989 MT COOLUM  
     
1986 MT COOLUM  
1985   Mt Coolum (GOLD)
     
1978 HORTON PARK (Reserve B)  

3rd DIVISION

YEAR WINNER Runner-up
1984 HEADLAND  
1983 HEADLAND